Promocje
Iyo Spray Do Dezynfekcji Rąk 50 ml
Iyo Spray Do Dezynfekcji Rąk 50 ml
10,00 zł 6,99 zł
szt.
Woda Micelarna Nawilżająca 125ml - Marilou Bio
Woda Micelarna Nawilżająca 125ml - Marilou Bio
19,99 zł 13,99 zł
szt.
Komunikacja w Opiece Medycznej
Komunikacja w Opiece Medycznej
119,00 zł 99,89 zł
szt.
Leczenie Bólu Neuropatycznego
Leczenie Bólu Neuropatycznego
33,99 zł 24,99 zł
szt.
Wspólnie Damy Radę Medical Education
Wspólnie Damy Radę Medical Education
28,99 zł 23,49 zł
szt.
Zdrowy Lizak Mniam - Mniam Musująca Wiśnia 6g
Zdrowy Lizak Mniam - Mniam Musująca Wiśnia 6g
1,69 zł 1,45 zł
szt.
Zdrowy Lizak Mniam - Mniam Na Gardło Malinowy 6g
Zdrowy Lizak Mniam - Mniam Na Gardło Malinowy 6g
1,69 zł 1,25 zł
szt.
Neutropenia Diagnostyka i Leczenie
Neutropenia Diagnostyka i Leczenie
88,99 zł 71,89 zł
szt.
Okulistyka Dziecięca Kompendium Dla Lekarzy
Okulistyka Dziecięca Kompendium Dla Lekarzy
77,99 zł 64,49 zł
szt.
Spray Do Brzydkich Zapachów i Plam 250ml - Ecogenic
Spray Do Brzydkich Zapachów i Plam 250ml - Ecogenic
27,99 zł 18,99 zł
szt.
Akademia Kosmetyki

Skóra

Skóra jest to najbardziej skomplikowany rodzaj powłoki ciała. Człowiek posiada dwie zasadnicze warstwy: skórę właściwą oraz naskórek. Pod wyżej wymienionymi warstwami znajduje się warstwa podskórna.

Podstawowymi funkcjami skóry są:

 • termoregulacja
 • oddzielenie organizmu człowieka od środowiska wewnętrznego
 • Chronienie narządów wew. człowieka przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • zatrzymywanie bakterii i wirusów z otoczenia
 • czuciowe

Skóra właściwa (łącznotkankowa) - znajdują się w niej włókna kolagenowe, które nadają skórze elastyczność i umożliwiają rozciągliwość. Ponadto w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, receptory, włosy, gruczoły łojowe i potowe.

Jeżeli skóra właściwa ulegnie uszkodzeniu, po zagojeniu się pozostają blizny.

 

Naskórek

Naskórek jest zewnętrzną, wodoszczelną warstwą skóry. Zbudowany jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Jego podstawową funkcją jest oddzielenie wewnętrznych tkanek ciała od środowiska zewnętrznego. naskórek posiada dwie warstwy: rogową i podstawową. Zmiany skórne w atopowym zapaleniu skóry dotyczą tylko naskórka. Naskórek z czasem rogowacieje i łuszczy się.

Warstwa podstawowa

Zachodzą w niej ciągłe procesy mitotyczne (dzielą się komórki). W wyniku coraz większego ścisku starsze komórki warstwy podstawowej są wypychane przez młodsze, ku górze do warstwy rogowej.

Niektóre komórki warstwy podstawowej produkują melaninę (barwnik skóry)

Melanina to substancja która chroni powłokę ciała przed promieniowaniem UV, które może doprowadzić do przekształcania komórek skóry, w komórki potomne (rakowe). Posiada brązowy barwnik, dzięki któremu opalamy się właśnie na brązowo.

 

Warstwa rogowa

W warstwie rogowej naskórek ulega rogowaceniu, tzn. obumiera i złuszcza się. Proces ten polega na wytwarzaniu i wydzielaniu przez komórki rogowe substancji zwanej keratyną.

 

KILKA POJĘĆ

Atopowe zapalenie skóry (ang. atopic dermatitis, wyprysk atopowy, kiedyś – egzema, pokrzywka, świerzbiączka) jest chorobą skóry, zaliczaną do chorób atopowych oraz psychosomatycznych (tzw. neurodermatoz).

Choroba może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia, albo w wieku późniejszym. Przebieg choroby i występowanie zmian na skórze mają różne nasilenie; najczęściej zmiany chorobowe występują na twarzy, szyi, w zgięciach kończyn, ale mogą obejmować całe ciało. AZS mogą towarzyszyć inne choroby atopowe, najczęściej astma oskrzelowa. Im wcześniejsze pojawienie się zmian chorobowych tym gorsze rokowania co do przebiegu choroby wieku późniejszym.

Atopowe zapalenie skóry występuje na całym świecie, nie tylko w krajach wysoko rozwiniętych.

Atopowe zapalenie skóry trudno jest zdefiniować jako chorobę jednorodną. W początkowej fazie jest to po prostu wyprysk atopowy, objawiający się różnego rodzaju zmianami skórnymi, występującymi głównie w zgięciach (np. kolana i łokcie). Takie nasilenie choroby może utrzymywać się przez dowolny okres czasu, może się też cofnąć lub zacząć posuwać naprzód.

 

Charakterystyczne objawy

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się intensywnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry

Skóra atopowa wymaga stałego natłuszczania oraz nawilżania - z dwóch powodów:

 1. uszkodzony jest płaszcz lipidowy skóry oraz zaburzony proces produkcji ceramidów i lipidów (tzw. defekt ektodermalny) - to jedna z głównych cech skóry atopowej
 2. defekt ten pogłębia się w wyniku smarowania skóry - mechanizmy samonaprawcze ulegają uśpieniu, zwłaszcza w przypadku utrzymującego się stanu zapalnego skóry. Jak powtarzają dermatolodzy: "Gdy zaczniesz natłuszczać skórę, musisz to robić (częściej lub rzadziej) do końca życia"

Największą chłonność na kremy i maści ma skóra po oczyszczeniu z martwego naskórka, potu i starych maści. Dlatego ważną rzeczą w pielęgnacji skóry są kąpiele i mycie skóry atopowej - skóra ulega zmiękczeniu.

 

Linia dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry to Lavera Neutral, a w wersji dla dzieci i niemowląt od 1 dnia życia – Baby & Kinder Neutral

 

Obszary pielęgnacji

-          twarzy

-          oczu

-          szyi i dekoltu

-          ciała

-          dłoni

-          stóp

-          włosów

-          przeciwsłoneczna

-          dla mężczyzn

 

 

Pielęgnacja twarzy i oczu

 

Rodzaje cery

 

Tłusta – gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, co skutkuje zbieraniem się tłuszczu na jej powierzchni. Cera taka jest błyszcząca i najczęściej ma rozszerzone pory, co nie wygląda zbyt korzystnie.

Stosowane kosmetyki mają za zadanie zmniejszyć produkcję sebum, zmatowić twarz i ściągnąć rozszerzone pory. Zwykle w kosmetykach do tego typu cery stosuje się alkohol.

 

Sucha – cera, której brakuje odpowiedniego nawilżenia, cienka, posiadająca niewielką podściółkę tłuszczową. Ma skłonność do łuszczenia się oraz zmarszczek.

Stosowane kosmetyki mają za zadanie optymalnie nawilżyć skórę i przeciwdziałać jej przedwczesnemu starzeniu się.

(FACES z dziką różą)

 

Mieszana – cera, w której występują niejako 2 rodzaje cery: sucha na policzkach i tłusta w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Stosowane kosmetyki mają za zadanie nawilżyć suchą skórę na policzkach i pod oczami, zaś zmatowić i ściągnąć pory w strefie T.

(FACES z nagietkiem)

 

Normalna – nie wiadomo dlaczego, ale występuje najrzadziej. Osoby posiadające taką cerę nie mają po prostu z nią żadnych problemów, jest dobrze nawilżona, ukrwiona, nie łuszczy się i nie przetłuszcza.

 

Cery problematyczne:

 

Trądzikowa

Skóra trądzikowa to problem nie tylko osób w okresie dojrzewania. Coraz częściej skłonność do trądziku pojawia się u osób po 30. - 40. roku życia, jako tzw. „późny trądzik". Zmiany trądzikowe mają swoje podłoże w zaburzeniach hormonalnych, zakłócających normalną pracę gruczołów łojowych. Nadmiar wydzielanego sebum (łoju) gromadzi się w porach, tworząc zaskórniki. Skóra tłusta może łatwo ulegać zakażeniom bakteryjnym, gdyż zmieniony odczyn skóry ułatwia wnikanie drobnoustrojów, a tłuszcz jest dla nich świetną pożywką.

Alergiczna i wrażliwa

Nadwrażliwość skóry, czyli nadmierna reakcja na różne bodźce chemiczne i atmosferyczne, najczęściej wiąże się z osłabieniem ochronnego płaszcza lipidowego - zbyt cienka bariera ochronna sprawia, że kontakt skóry z czynnikami drażniącymi jest zbyt bezpośredni.

(FACES z aloesem lub NEUTRAL)

 

Skóra alergiczna i wrażliwa

Jedna z teorii mówi, że alergie to cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacji. Alergik to najczęściej mieszkaniec cywilizowanej części świata, żyjący w środowisku niemal pozbawionym wirusów i bakterii chorobotwórczych, na których organizm mógłby trenować swoje funkcje. Z bezczynności układ odpornościowy „dewiuje” i rozpoczyna walkę z niegroźnymi substancjami naszego codziennego otoczenia – pokarmami, owadami, piórami, pyłkami. Kontakt z bakteriami jest szczególnie ważny w okresie niemowlęcym (do 2 roku życia). Udowodniono, że z dzieci, które częściej chorują w pierwszych latach życia rzadziej wyrastają alergicy. Ryzyko alergii jest też mniejsze w rodzinach biednych, wiejskich, (kontakt z brudem i zwierzętami hodowlanymi) oraz wielodzietnych. W ciągu ostatnich 25 lat dwukrotnie wzrosła liczba alergików uczulonych na alergeny pokarmowe, wziewne i kontaktowe.

Alergii wyleczyć się nie da, ale można ją uspokoić. Jednak nawet, gdy tak się stanie, skóra zwykle pozostaje wrażliwa i należy odpowiednio o nią dbać.

 

Naczynkowa

Problemy z rozszerzonymi naczynkami dotykają coraz więcej osób, najczęściej ze skórą delikatną, cienką i wrażliwą. Kruchość naczyń oraz ich nadmierna przepuszczalność prowadzi do zaczerwienienia twarzy, uczucia pieczenia i rozgrzania. Z czasem rumień skóry utrwala się, a na twarzy pojawia się siateczka rozszerzonych naczyń, tzw. teleangiektazje. Kruche naczynia zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, nazywane "pajączkami". Na podłożu skóry naczynkowej może rozwinąć się trądzik różowaty.

(FACES z aloesem)

 

Przebarwienia

Przebarwienia to następstwo zwiększonej produkcji melaniny przez komórki skóry. Ponad 60% plam barwnikowych wywołanych jest działaniem promieni słonecznych. Zmiany barwnikowe mają charakter wrodzony lub nabyty. Piegi, czyli drobne, przebarwione plamy, rozsiane głównie na twarzy, mają charakter dziedziczny. Powstają u młodych osób i nasilają się pod wpływem słońca. Zmiany barwnikowe nabyte, tzw. ostuda, występują głównie u kobiet w obrębie twarzy. Sprzyjają im zmiany gospodarki hormonalnej (ciąża, antykoncepcja, menopauza), choroby wątroby, a także stosowanie niektórych kosmetyków i leków. Przebarwienia mogą być również konsekwencją zmian trądzikowych.

 

Dojrzała

Człowiek zaczyna się już starzeć po 20 roku życia, co oznacza, że więcej komórek obumiera niż się tworzy. Zaczynają słabnąć procesy autoregeneracyjne także skóry twarzy. Efekty widać już po 30 roku życia, kiedy zauważalne są pierwsze zmarszczki mimiczne. Skóra traci swoją jędrność, ponieważ nie jest już optymalnie nawilżona od wewnątrz (zmiejsza się produkcja kolagenu, a włókna kolagenowe nie są już tak elastyczne), łatwiej ulega niszczeniu przez niekorzystne warunki zewnętrzne, jak zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy wolne rodniki.

(FACES z dziką różą)

 

KILKA POJĘĆ

 

Nawilżanie skóry

Skórę nawilża woda pochodząca z wnętrza organizmu. Sucha skóra to problem powierzchowny wynikający z suchości naskórka a nie skóry właściwej. Ta ostatnia dystrybuuje wodę do naskórka, jeśli jest on nieszczelny (posiada mało naturalnego czynnika nawilżającego, ceramidów i innych tłuszczów woda ucieka pozostawiając wrażenie pieczenia i ściągnięcia. Suchy naskórek jest pomarszczony, nie jest go w stanie nawilżyć woda dostarczana z zewnątrz. Nawilżyć go może tylko krem, który uszczelni naskórek.

UWAGA: seria FACES zawiera naturalny czynnik nawilżający

 

NMF – Naturalny Czynnik Nawilżający

Powstaje w komórkach naskórka niezbędna skórze substancja zatrzymująca w skórze wodę. Z wiekiem skóra produkuje coraz mniej tej substancji. Dodatkowo jej ubytek powodują stres, infekcje, uwarunkowania genetyczne. Im skóra bardziej sucha tym słabiej produkuje własny NMF.

 

Wolne rodniki

Powstają w organizmie podczas wszystkich procesów metabolicznych. Są to niezrównoważone energetycznie cząstki chemiczne, które w ciągu ułamków sekund potrafią zamienić inne cząstki w miliony podobnych im niszczycieli. Reakcja kaskadowa przybiera na sile pod wpływem słońca, zanieczyszczeń, dymów, zmęczenia i niedotlenienia organizmu. Wolne rodniki atakują skórę niszcząc kolagen, błony komórkowe, białka enzymatyczne. Zdrowy i silny organizm potrafi je skutecznie neutralizować za pomocą przeciwutleniaczy, na przykład witamin. Wraz z wiekiem broni się jednak coraz słabiej.

UWAGA: wit. E zawarta w wielu produktach (Sun Sensitiv, FACES) jest doskonałym antyoksydantem

Kroki pielęgnacyjne

 1. Oczyszczanie twarzy
 2. Tonowanie
 3. Pielęgnacja na dzień
 4. Pielęgnacja na noc
 5. Pielęgnacja dodatkowa

1. Oczyszczanie twarzy

 

Twarz powinna być oczyszczana 2 razy dziennie rano i wieczorem. Do tego celu służą mleczka oczyszczające do zmywania wacikiem z twarzy, żele, pianki lub emulsje (mydła) do mycia twarzy wodą. Wieczorem zmywa się makijaż, zatem mleczko musi nadawać się do demakijażu. Osobno oczyszcza się okolice oczu. Zwykle stosuje się specjalny płyn do demakijażu oczu. Istnieją również produkty łączące w sobie właściwości płynu do demakijażu, mleczka i toniku (np. Lavere Cleanser 3 in 1).

 

Dodatkowo do gruntowniejszego oczyszczania twarzy z zanieczyszczeń i obumarłego naskórka służą peelingi. Stosuje się je 1-2 razy w tygodniu. Istnieje kilka rodzajów peelingów. Najczęściej stosowane to mechaniczne i enzymatyczne. W mechanicznych elementami złuszczającymi są małe ziarenka zmielonych pestek, części warzyw, ziarenka syntetyczne itp. Zwykle te z grubszymi ziarenkami stosowane są do peelingu ciała, z drobniejszymi do twarzy. Enzymatyczne są kremem zawierającym enzymy, które rozpuszczają obumarłe komórki naskórka. Stosowane przez osoby posiadające problematyczna cerę naczynkową, wrażliwą lub alergiczną.

 

Peeling jest nieodzowny przed zastosowaniem maski do twarzy, zdecydowanie lepiej wtedy wchłaniają się wszystkie substancje.

 

(FACES w każdej linii znajduje się peeling i preparat do oczyszczania twarzy)

 

2. Tonowanie

Po oczyszczeniu twarzy (złuszczeniu naskórka, myciu twarzy mydłem itp.) należy przywrócić skórze odpowiednie pH i równowagę. Do tego celu stosuje się toniki. Zwykle są one przeznaczone do różnych typów skóry.

(FACES w każdej linii znajduje się odpowiedni tonik)

 

3. Pielęgnacja na dzień

Do pielęgnacji na dzień (po oczyszczeniu skóry i przetarciu lub wklepaniu toniku) stosowane są kremy. Kremy w zależności od rodzaju cery mogą być różnej konsystencji. Od lekkich fluidów do cery tłustej i mieszanej do bogatszych kremów dla cery mieszanej i najbardziej bogate w substancje nawilżające i odżywcze dla cery suchej i wymagającej oraz dojrzałej. Istotne jest aby konsystencja kremu pozwalała na zrobienie na jego bazie makijażu tak, aby był trwały.

 

4. Pielęgnacja na noc

W nocy skóra się regeneruje i jest najbardziej chłonna na substancje odżywcze. Dlatego też krem na noc powinien zawierać więcej niż ten na dzień substancji odżywczych i wspomagających procesy regeneracyjne.

 

(FACES – kremy można stosować zarówno na dzień jak i na noc w zależności od potrzeb)

 

5. Pielęgnacja okolic oczu

Oczy są szczególnie wrażliwym miejscem, ponieważ skóra wokół nich jest bardzo cienka, brakuje jej podściółki tłuszczowej i jest wrażliwa na mikrourazy.

Do pielęgnacji oczu używa się specjalnych płynów do demakijażu, nie traktuje się ich tonikiem ani peelingiem oraz używa specjalnych kremów (FACES z białą herbatą i BASIS SENSITIVEz koenzymem Q10 ).

 

Raz na jakiś czas stosuje się płatki lub maseczki po oczy poprawiające nawilżenie, napięcie skóry lub mające na celu likwidację zmarszczek.

 

KILKA POJĘĆ

 

Okolica oczu

Grubość skóry w okolicach oczu nie przekracza 0,5 mm, podczas, gdy np. na policzkach wynosi ok. 2 mm. Jest też prawie pozbawiona gruczołów łojowych (na twarzy na 1 cm2 jest ok. 800 gruczołów łojowych, na skórze wokół oczu ok. 20), produkujących tłuszczową barierę ochronną, dzięki której skóra broni się przed słońcem, zmianami temperatur, wiatrem, mrozem. Ponadto za sprawą 22 mięśni ściąga się i rozciąga podczas uśmiechów, przy każdym mrużeniu oczu, mrugnięciu powiek.

 

Dlaczego oczy puchną?

Przyczyną obrzęków pod oczami są zaburzenia cyrkulacji limfy. W odróżnieniu od krwi płynie ona powoli, głównie dzięki skórczom okolicznych mięśni ciała. Jej zastoje są spowodowane siedzącym trybem życia, niewłaściwą dietą, stresem i zmęczeniem, złą pozycją podczas snu. Jeżeli limfa wolniej krąży, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, tylko gromadzą się w tkance podskórnej. Dzieje się tak zwłaszcza nocą, kiedy naczynia limfatyczne – podobnie jak cały organizm – odpoczywają.

Rodzaje zmarszczek

-          mimiczne –„kurze łapki”, bruzdki na czole, drobne wokół ust, tzw. lew – między brwiami

-          grawitacyjne – na wiotczejącej skórze z wiekiem tworzą się worki nad i pod oczami, obwisłości policzków

-          strukturalne – czyli zmarszczki posłoneczne – drobniutkie kreseczki na całej twarzy spowodowane przez słońce, przesuszeni skóry.

-          senne - powstają w wyniku długotrwałego układania ciała w tej samej pozycji.

 

Pielęgnacja szyi i dekoltu

Szyja i dekolt to po skórze wokół oczu i dłoniach najszybciej ulegają procesom starzenia. Dlatego używa się specjalnych kremów, żeli i emulsji poprawiających nawilżenie i napięcie skóry.

 

Pielęgnacja ciała

Do standardowych czynności pielęgnacyjnych należy mycie ciała, nawilżenie, peeling.

 

Mycie odbywa się pod prysznicem lub w wannie. Pod prysznicem używa się mleczek, płynów, pianek lub żeli pod prysznic. W wannie zastosowanie znajdują płyny do kąpieli, sole lub olejki do kąpieli.

Po kąpieli stosuje się lotiony, balsamy, kremy, olejki do ciała celem dostarczenia skórze odpowiedniej dawki nawilżenia.

 

Dodatkowo do gruntowniejszego oczyszczania ciała z zanieczyszczeń i obumarłego naskórka służą peelingi. Stosuje się je 1-2 razy w tygodniu. Istnieje kilka rodzajów peelingów. Najczęściej stosowane do ciała to peelingi mechaniczne.

 

Szczególne miejsce w pielęgnacji ciała ma biust. Istnieje wiele preparatów do ujędrniania i nawilżania biustu do codziennego stosowania. Biustu też nie peelinguje się.

 

KILKA POJĘĆ

 

Kosmetyki do biustu zawierają składniki, które poprawiają ukrwienie, napinają i uelastyczniają skórę. Pobudzają też produkcję kolagenu (krzem, algi), białka odpowiedzialneg za gładkość i sprężystość skóry, którego z wiekiem w skórze jest coraz mniej. Żeń szeń napina skórę, miłorząb japoński, skrzyp, przywrotnik, arnika, bluszcz pobudzają mikrokrążenie, oczar wirginijski – ściąga i odświeża skórę.

Silniej działają preparaty w ampułkach, ponieważ zawierają bardziej skoncentrowane składniki.

 

Ważnym aspektem pielęgnacji ciała jest depilacja i pielęgnacja skóry po tym zabiegu.

Niepotrzebne włoski usuwa się za pomocą depilatora, woskiem, kremem do usuwania włosów, metodą golenia lub depilacji laserowej.

Najczęściej stosowaną metodą w domu jest golenie. Używane są do niego specjalne kremy do golenia dla kobiet, często także preparaty opóźniające odrastanie włosków.

Skóra po goleniu czy depilacji pod pachami jest bardzo wrażliwa, wymaga często bardzo łagodnych dezodorantów, aby nie podrażniać mieszków włosowych.

 

Dezodoranty występują w kilku formach: kremach, kulkach, sprayu oraz atomizerze. Dzielą się na zapachowe i antyperspiracyjne. Pierwsze nawiązują do linii zapachowej, która w danym momencie jest używana, drugie mają funkcje wyłącznie kosmetyczne i w różnym stopniu hamują proces pocenia się (niektóre zawierają alkohol, te bardziej łagodne już nie).

 

Pielęgnacja dłoni

Dłonie w ostatnich czasach zyskały na znaczeniu i pojawiły się preparaty pielęgnacyjne podobne w zastosowaniu jak te do twarzy. I tak używa się specjalnych peelingów do dłoni, kremów na dzień i na noc (na noc dodatkowo istnieją specjalne rękawiczki, które chronią preparaty pielęgnacyjne przed wsiąknięciem w pościel i ułatwiają działanie przez całą noc) czy masek.

Dodatkowo w ramach pielęgnacji podczas manicure spotkać się możemy z preparatami zmiękczającymi skórki, olejkami do paznokci i skórek, podkładami pod lakier do paznokci wszelkiego rodzaju, lakierami do paznokci oraz utwardzaczami lakierów.

 

KILKA POJĘĆ

Na skórze rąk znajdują się głównie gruczoły potowe, prawie nie ma na niej gruczołów łojowych. Szkodzi jej nie tylko nadmierne opalanie, detergenty w płynach do zmywania i proszkach do pranie. Zima jest jednym z najgorszym momentów dla dłoni. Wodę z dłoni wyciąga mroźne powietrze i gorąca woda, której częściej używamy zimą. Z tych przyczyn skóra staje się szorstka, mało elastyczna, może się nawet łuszczyć i pękać.

 

Pielęgnacja stóp

Generalnie w pielęgnacji stóp mamy do czynienia ze zmutowanymi produktami do ciała. Stopy jednak są najbardziej obciążoną częścią ciała, stąd pielęgnacja ich sprowadza się do preparatów odprężających i dających ulgę takich jak płyny lub sole do moczenia stóp, peelingi, kremy zmiękczające zrogowaciały naskórek, kremy pielęgnacyjne, kremy, pudry, spraye odświeżające, dezodorujące oraz te same produkty do pedicure używane w pielęgnacji dłoni. Czyli preparaty zmiękczające skórki, olejki do paznokci i skórek, podkłady pod lakier do paznokci wszelkiego rodzaju, lakiery do paznokci oraz utwardzacze lakierów.

 

Pielęgnacja włosów

Włosy wymagają mycia i nawilżenia. W zależności od problemów także specjalistycznych preparatów. Wyróżnia się 5 podstawowych typów włosów: normalne (cel mycie i , cienkie i delikatne (tu celem jest zwiększenie ich objętości i ew. przeciwdziałanie elektryzowaniu), zniszczone (np. rozjaśnianiem, czesaniem, słońcem i solą morską), farbowane (celem jest zachowanie trwałości koloru) , po trwałej ondulacji (jakość loków i odpowiednie nawilżenie). Na rynku pojawiają się coraz to nowe preparaty do nowych typów włosów np. pozbawionych blasku, czy farbowanych na określony kolor. Mamy też do czynienia z 3 głównymi problemami skóry głowy: wypadanie włosów, łupież i przetłuszczająca się skóra głowy. Do każdego typu włosów i skóry głowy używa się szamponów, odżywek/ balsamów lub pianek bez spłukiwania, masek i odżywek bardziej intensywnych do pozostawienia na włosach przez jakiś czas i spłukiwania.

Istnieją na rynku nawet perfumy do włosów lub wody dezodorujące.

Ostatnio też możemy używać latem kosmetyków do włosów przeciwsłonecznych, takich jak specjalne szampony, maski, odżywki, które chronią włosy przed promieniowaniem słonecznym ale także szkodliwym działaniem soli morskiej i skutkami ciągłego ich moczenia i suszenia.

Pielęgnacja przeciwsłoneczna

 

Kosmetyki przeciwsłoneczne dzielą się najprościej na te używane podczas kąpieli słonecznej oraz po niej. Podczas kąpieli słonecznej stosuje się kremy chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Posiadają one różnej mocy filtry UV, które w różnym stopniu (przez określony czas) chronią skórę.

Istnieje podział na fototypy skóry w zależności od karnacji. Odpowiednio dobiera się więc rodzaj filtra od  5 do 70.

Bardzo ważna jest pielęgnacja po kąpieli słonecznej. Balsamy nawilżające są bardzo istotne aby przywrócić opalonej (czytaj przesuszonej) skórze odpowiednie nawilżenie.

Bardzo ciekawe są balsamy z brokatem będące jednocześnie swego rodzaju makijażem skóry.

Ostatnio jednak opalanie się jest uważane za niezdrowe, pozostaje jednak ochota szczególnie latem na opaloną zdrową karnację. Wymyślone zostały samoopalacze. Istnieją osobne do twarzy, ciała, a nawet nóg. Niektóre posiadają właściwości nawilżające jak dobre balsamy lub nabłyszczające jak makijaż.

 

KILKA POJĘĆ

 

Fototypy skóry

 

Typ I celtycki – mlecznobiała karnacja, włosy jasnoblond lub rude, jasnoniebieskie lub zielone oczy. Reakcja skóry: poparzenie, brak opalenizny (zawsze opuchlizna i zaczerwienienie nigdy pigmentacja). Zalecany krem SPF 20 i większy.

 

Typ II północnoeuropejski – jasna karnacja, włosy jasno- lub ciemnoblond, szare, niebieskie lub zielone oczy. Reakcja skóry: poparzenie lub lekka opalenizna (zawsze zaczerwienienie, potem niewielka pigmentacja). Krem: co najmniej SPF 15.

 

Typ III środkowoeuropejski – śniada karnacja, oczy ciemne, włosy ciemnobrązowe lub czarne. Reakcja skóry: dość szybka opalenizna (niewielkie zaczerwienienia, silna pigmentacja). Krem SPF 12-15.

 

Typ IV południowoeuropejski – śniada karnacja, oczy ciemne, włosy ciemnobrązowe lub czarne. Reakcja skóry: oparzenia pojawiają się bardzo rzadko, skóra opala się bardzo szybko (bez zaczerwienienia, silna pigmentacja) Krem: 8-10 SPF.

 

Jednak dziś uznaje się, że powinno się bez względu na typ urody stosować filtry SPF przynajmniej 10-15 na co dzień, zaś na plażę SPF 30 i dodatkową ochroną przed UVA. Osoby z wrażliwą skórą, skłonną do alergii, bardzo jasną, czułą na słońce lepiej używać wysokich filtrów, np. SPF 40, 50.

 

OCHRONA UVB – przykłady

 

Filtr:     

SPF 2            blokuje 50% promieniowania UVB

SPF 15          blokuje 93,3% promieniowania UVB

SPF 30          blokuje 96,7% promieniowania UVB

SPF 50          blokuje 98% promieniowania UVB

ABC skrótów na opakowaniu

 

SPF (Sun Protective Factor) lub IP (franc. Indice de Protection) – odnosi się jedynie do promieniowania UVB. W pewnym uproszczeniu numerek oznacza czas, po jakim na skórze pojawi się zaczerwienienie.

Czyli jeśli bez zastosowania kremu rumień pojawiłby się po 15 min, po użyciu kremu z filtrem SPF 10 czas ten wydłuży się o 10x15 minut (150 min).

 

IPD – (Immediate Pigmentation Darkening) lub PPD (Persistent Pigmentation Darkening) filtr chroniący przed promieniowaniem UVA. Określa się je za pomocą pomiaru wywołanej przez promienie UVA opalenizny natychmiastowej (IPD) lub trwałej (PPD). Mówi, o ile zmniejszyła się dawka tego promieniowania pochłaniana przez skórę. Tak więc przy filtrze UVA 7 do skóry wnika siedem razy mniej energii UVA. Niestety każda firma posiada inne oznaczenia i ciężko jest porównywać kosmetyki między sobą.

 

IR (Infra Red) – oznacza, że kosmetyk chroni skórę przed promieniami podczerwonymi, które powodują jej rozgrzanie, co jest szkodliwe przy trądziku różowatym i pękających naczynkach.

 

Rodzaje filtrów UV

 

 1. Mineralne – bardzo skuteczne, chronią przez UVA i UVB. Działają jak lustro – odbijają i rozpraszają promieniowanie UVA i UVB. Są to rozdrobnione minerały:
  1. Dwutlenek cynku (Zinc Dioxide)
  2. Dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide)
  3. Krzemionka (Silica) lub żel krzemionkowy (Silica Gel)
  4. Mika
  5. Kaolin

 

 1. Chemiczne – pochłaniają promieniowanie słoneczne, chronią głównie przed UVB. Mogą wywoływać podrażnienia i alergie skórne.
  1. Oxybenzon – chroni przed UVB
  2. Mexoryl SX i XL- filtr o szerokim spektrum UVA i UVB
  3. Parsol 1789, czyli butyl methoxydibenzoylomethane, chroni skutecznie także przed UVA
  4. Oktokrylen – chroni przed UVB
  5. Trisiloxan drometrizolu i jego pochodne – chronią przed UVB i w mniejszym stopniu UVA
  6. Tinosorb  - łączy właściwości filtrów mineralnych i chemicznych. Z jednej strony rozprasza i odbija promienie słoneczne z drugiej, pochłania energię  światła słonecznego

 

 1. Naturalne

Wyciągi naturalne, które pochłaniają promieniowanie słoneczne. Są to głównie oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej sezamowy, kokosowy, migdałowy oraz barwniki – beta karoten, juglon. Filtry roślinne chronią zaledwie na poziomie równym SPF 4.

 

Pielęgnacja męskiej skóry

Mężczyźni szczególnie w Polsce są bardzo oszczędni, jeśli chodzi o używanie kosmetyków. Najlepiej gdyby mieli jeden kosmetyk do wszystkiego. Dlatego kosmetyki tworzone dla mężczyzn to najczęściej kilka produktów w jednym np. szampon, odżywka i płyn pod prysznic. Rzadziej spotyka się krem do twarzy, czy pod oczy. Męska pielęgnacja i kosmetyki to najczęściej produkty do golenia: krem do golenia, balsam po goleniu i woda po goleniu. Często zamiast wody po goleniu używana jest woda toaletowa i pasujący do niej dezodorant.

 

Perfumy i zapachy

 

KILKA POJĘĆ

 

Perfumy zwykle tworzone są z bardzo wielu składników, zapachów. Zasada zwykle pozostaje jednak ta sama. Składają się z nuty głowy, serce i głębi.

 

Nuta głowy – pierwsza, najbardziej ulotna, pojawia się na początku, trwa do pięciu minut

Nuta serca – środek zapachu, kwintesencja, trwa na skórze kilka godzin

Nuta głębi – finał, utrzymuje się na ciele, kiedy inne już przebrzmiały, trwa na ubraniu nawet do kilku lat.

 

Nuty zapachowe:

Cytrusowa – (pomarańcza, cytryna, bergamotka) – świeża, delikatna, energetyzująca

Kwiatowa – (róża, jaśmin, fiołek) – ciepła, lekko słodka, czasem trochę duszna, odurzająca

Owocowa – (jabłko, gruszka, brzoskwinia) – słodka, smaczna, świeża

Ziołowa – (mięta, tymianek, szałwia) – gorzka, zdecydowana

Korzenna – (goździk, gałka muszkatołowa) – pikantna, gorzka, mocna

Zielona – (paproć, mech, liście) – świeża, lekka, delikatna

Drzewna – (drzewo sandałowe, cedr, sosna) – cierpka, żywiczna, lekko słodka

Oriantalna – (kadzidło, ylang-ylang, ambra) – słodka, ciężka, balsamiczna, mdła

Aldehydowa – nadaje perfumom świeży, owocowy zapach, stosuje się aldehydy sztuczne

Słowniczek składników

 

Algi morskie

są bogatym źródłem mikroelementów - głównie jodu oraz aminokwasów, białek, witamin z grupy B oraz witamin C i E. Wykazują dużą zdolność wnikania w skórę. Usprawniają przemianę materii oraz zapewniają aktywną redukcję tkanki tłuszczowej. Poprawiają ukrwienie, łagodzą podrażnienia i wzmacniają barierę ochronną skóry. Intensywnie nawilżają oraz przywracają skórze elastyczność i jędrność.

 

Masło kakaowe (shea)

surowiec izolowany z ziaren drzewa kakaowego. Wykazują wysoką biozgodność ze skórą. Przyspiesza proces opalania, doskonale poprawia koloryt skóry. Posiada skuteczne właściwości ochronne przed promieniowaniem UVB. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu naskórka.

 

Olejek rycynowy

nawilża, wzmacnia włosy i nadaje im elastyczność, odnawia zniszczoną osłonkę włosów i nadaje im połysk.

 

Olejek z kiełków pszenicy

jest bogatym źródłem NNKT i witaminy E. Regeneruje wnętrze włosów, odtwarza naturalną osłonkę i wygładza ich powierzchnię. Chroni przed nadmierną utratą wody, promieniowaniem UV oraz gorącym powietrzem suszarek. Nadaje włosom połysk, miękkość i elastyczność.

 

Oliwka z oliwek

jest szczególnie bogata w witaminę E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Delikatnie natłuszcza skórę i zapobiegaja nadmiernej utracie wody. Zmiękcza i uelastycznia naskórek. Wzmacnia naturalny płaszcz wodno-lipidowy i tworzy na skórze delikatny film chroniący ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

 

 

Wit. A

występuje najczęściej w postaci palmitynianu retinolu. Stymuluje odnowę naskórka i poprawia jego strukturę, wygładza zmarszczki, przywraca skórze elastyczność i rozjaśnia przebarwienia.

 

Wit. C

wykazuje dwukierunkowe działanie. Ma zdolność hamowania aktywności enzymów powodujących niszczenie składników ścian naczyń krwionośnych, przez co zapobiega osłabieniu naczynek i stymuluje lepsze ukrwienie. Z drugiej strony wspomaga proces wytwarzania i regeneracji kolagenu spowalniając w ten sposób starzenie się skóry. Trwale redukuje niewielkie zmarszczki, działa lekko wybielająco poprawiając koloryt skóry.

 

Wit. E

zwana 'witaminą młodości'. Neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry, opóźniając powstawanie zmarszczek. Chroni przed zniszczeniem lipidy naskórka oraz włókna kolagenowe i elastyczne skóry, zapewniając ochronę przed szkodliwym wpływem środowiska. Ma również działanie zmiękczające i wygładzające.

 

Olejek jojoba

zawiera płynny wosk zwany olejem jojoba. Działa odżywczo na skórę głowy, pokrywa włosy delikatnym filmem ochronnym oraz nadaje im miękkość i elastyczność.

 

Wyciąg z aloesu

działa odżywczo i regenerująco na skórę, stymuluje procesy odnowy naskórka, nawilża i łagodzi podrażnienia. Wzmacnia włosy.

 

Wyciąg z kiełków pszenicy

jest bogatym źródłem witaminy E, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów. Działa odżywczo i regenerująco na włosy. Wygładza ich powierzchnię włosów i zapobiega nadmiernej utracie wody. Nadaje włosom połysk, miękkość i elastyczność.

 

Wyciąg z lukrecji

jest źródłem wielu biologicznie aktywnych składników działających odżywczo, kojąco i osłaniająco. Zmniejsza rozwój bakterii wzmacniając antybakteryjne właściwości wyciągu z tymianku. Przyspiesza odnowę naskórka i łagodzi podrażnienia. Dzięki związkom zatrzymującym wodę w skórze daje widoczny efekt nawilżenia i wygładzenia.

 

Korzeń lukrecji – w starożytności stosowany w leczeniu przeziębień, astmy, przy gojeniu się ran. Występujący w nim kwas glicyzerynowy niszczy komórki zakażone wirusem wywołującym mięsaka Kaposego (rodzaj nowotworu) oraz hamuje rozwój wirusa SARS.Pomyślnie wypadły testy jego skuteczności p. japońskiemu zapaleniu mózgu, przewlekłemu zapaleniu wątroby i HIV.

 

Wyciąg z miłorzębu japońskiego

jego najważniejszym składnikiem są flawonoidy. Zwiększa elastyczność naczynek krwionośnych i poprawia przepływ krwi w naczynkach skóry. Usprawnia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z tkanek i skutecznie zapobiega powstawaniu obrzęków.

 

Wyciąg z nagietka

jest szczególnie bogaty w karoteny oraz flawonoidy. Stymuluje proces odnowy naskórka oraz przyspiesza gojenie się ran. Wspomaga mechanizmy obronne skóry, działa przeciwzapalnie, skutecznie łagodzi podrażnienia i zapobiega ich powstawaniu. Przeciwdziała nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Zapobiega niekorzystnym zmianom w śluzówce. Posiada również działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

 

Wyciąg ze świetlika

jest bogatym źródłem garbników. Wpływa kojąco na podrażnienia. Nawilża skórę i zmniejsza nadwrażliwość na światło. Łagodzi oznaki zmęczenia. Tonizuje oraz doskonale wygładza naskórek.

Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper.pl