Porównanie składników
Składnik CTFA/INCI Źródło Funkcja
Tłuszcze Oleje np. olej z jojoby, olej z migdałów, olej z awokado-   z roślin uprawianych na kontrolowanych biologicznie uprawach. Każdy ze składników spełnia normy wymagane dla kosmetyków naturalnych. Znacznie tańsze oleje mineralne, pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej 
 
Produkty pochodzące z ropy naftowej, parafina, silikon w postaci tłuszczu są znacznie tańszym substytutem naturalnych tłuszczów roślinnych.
O niektórych parafinach wiadomo, że mogą odkładać się w wątrobie, nerkach i węzłach limfatycznych. Produkty pochodzące z ropy naftowej tworzą na skórze nieprzepuszczalny film, który uniemożliwia skórze oddychanie. 
Woski Woski roślinne np. wosk pszczeli, wosk candelilla (wygładzający skórę), wosk karnauba z liści kopernicji (palma brazylijska). Każdy z tych wosków spełnia normy, jakim podlegają kosmetyki naturalne. Znacznie tańsze oleje mineralne, pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej  j.w.
Faza wodna kosmetyków Wodno- alkoholowe esencje roślinne, ekstrahowane za pomocą wody zdemineralizowanej (wody destylowanej) i naturalnego alkoholu etylowego. Wyciągi uzyskiwane są z roślin pochodzących z upraw ekologicznych, np. róża, nagietek, lawenda, melisa Woda- stanowiąca wysoki procent składników kosmetyków, aby zapewnić jak niższe koszty produkcji Zbyt wysoka zawartość wody w składzie kosmetyków, np. w kremach nie zapewnia skórze wystarczającej pielęgnacji i może powodować wysuszanie skóry.
Emulgatory (składniki łączące wodę i tłuszcze) 1.do intensywnie pielęgnujących, bogatych w składniki produktów lavera używa dwóch estrów kwasu glicerynowego. Te bardzo dobrze tolerowane przez skórę emulgatory powstają z gliceryny pochodzenia roślinnego oraz naturalnych kwasów tłuszczowych, np. z oleju kokosowego. Obydwa te składniki spełniają normy, jakim podlegają kosmetyki naturalne.
2. w lekkich emulsjach lavera nie stosuje żadnych emulgatorów. Innowacyjne metody produkcji z użyciem naturalnej lecytyny umożliwiają taki sposób postępowania. 
Często stosowane są syntetyczne surowce PEG (glikol polietylenowy) Emulgatory zawierające PEG rozpulchniają i osłabiają skórę. Rozpulchniona i osłabiona skóra staje się bardziej podatna na wnikanie szkodliwych substancji do jej wnętrza.
Składniki zapachowe i aromatyczne Lavera używa naturalne metody konserwacji:
1. alkohol etylowy- lekkie emulsje zawierają od 3 do 5% alkoholu etylowego do stabilizacji produktu
2. stosowanie skoncentrowanych, nierozcieńczonych wodą składników
3. lavera stosuje optymalne, lekko-kwaśne pH kosmetyków, które zapobiega rozwojowi bakterii
4. kompozycja olejków eterycznych stabilizuje trwałość kosmetyków
5. sterylnie czysta fabryka i rozlewnia kosmetyków zapewniają sterylne otoczenie produkcji
6. Pakowanie produktów odbywa się w osłonie azotowej (w specjalnych komorach azotowych), co zabezpiecza kosmetyki przed przenikaniem do nich tlenu. W ten sposób odbiera się grzybom i drożdżom powietrze, uniemożliwiając im oddychanie i wzrost
7. stosownie substancji naturalnie konserwujących , np. sól morska w paście do zębów lub wyciągi z ziół zapewnia dodatkową ochronę przed mikroorganizmami.
8. Witamina E często stosowana jako naturalny antyutleniacz.
Obok parabenu często stosowane są formaldehydy. Składniki te często zawierają szkodliwe dla zdrowia związki chlorowców Osoby z delikatną skórą często reagują na paraben alergiami.
Formaldehydy i ich pochodne również są alergenne jak również podejrzewane są o działanie kancerogenne.
Związki organiczne chlorowców są grupą substancji, które zawierają jod, brom (oraz najczęściej) chlor. Dużo z nich ma działanie alergenne i kancerogenne, prawie wszystkie zanieczyszczają środowisko naturalne. 
Substancje myjące (tensydy) Kosmetyki lavera nie zawierają żadnych agresywnych
syntetycznych substancji myjących i spełniają a nawet przekraczają ostre kryteria zdefiniowane dla kosmetyków naturalnych. Wykorzystywane w kosmetykach lavera substancje myjące to środki powierzchniowo-czynne na bazie oleju kokosowego i cukru


Substancje myjące stosowane przez Laverę zapewniają optymalną pielęgnację i spełniają surowe wymagania stawiane kosmetykom naturalnym 
Oprócz agresywnego, silnie alkaicznego detergentu o nazwie siarczan laurylowo-sodowy, konwencjonalne tensydy zawierają także konserwanty (np.: formaldehydy) i ogólnie produkowane są przez przemysł petrochemiczny Wrażliwa skóra często reaguje na związki powierzchniowo czynne (które stanowią bazę kosmetyków) alergiami. Tensydy stosowne są w połączeniu z emulgatorami PEG i formaldehydami, używanymi jako środki konserwujące w konwencjonalnych produktach,przez co ryzyko alergii dodatkowo wzrasta.
Barwniki 1. pigmenty pochodzące z minerałów (np. mika)
2. tlenki żelaza
3. karmin
4. wyciągi roślinne (z zielonych liści, z czerwonych buraków) 
Barwniki syntetyczne, często zawierające anilinę Barwniki z zawartością aniliny są podejrzewane o działanie kancerogenne
Substancje aktywne 1. wyciągi z roślin pochodzących z upraw ekologicznych (np. nagietek, oczar wirginijski)
2. innowacyjnie działające składniki naturalne: (np. ceramidy, liposomy, kwas hialuronowy)
3. naturalne czynniki nawilżające (np. gliceryna roślinna, kwas mlekowy) 
Pozyskiwane sztucznie substancje aktywne, np. gliceryna Sztucznie pozyskiwane substancje aktywne często działają alergennie i mogą powodować tzw. trądzik wiosenny (Acne aestivalis).
Filtr przeciwsłoneczny Wyłącznie naturalne i mineralne pigmenty chroniące przed światłem (tworzą na powierzchni skóry rodzaj bariery, „lustra” odbijającego światło słoneczne) Syntetyczne filtry chroniące przed światłem, często szkodliwy dla zdrowia oxybenzon Z badań na zwierzętach wynika, że niektóre filtry przeciwsłoneczne mogą oddziaływać hormonalnie. Dodatkowo substancje przenikają przez skórę i znajdują się również w mleku matki. Często działają alergennie.
Opakowanie Nieszkodliwe dla środowiska, z tworzyw sztucznych, aluminium i kartonu ulegającego biodegradacji Często szkodliwe dla środowiska opakowanie z polichlorku winylu (PCW) oraz polichlorku winylidenu (PCWD) i chlorowane tworzywa sztuczne Obciążenie dla środowiska na etapie produkcji i utylizacji
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl
Sklep internetowy Shoper Premium